Calendar of Activities - October 2019

Please turn your device to landscape to view the calendar of events.

Thursday,

October 17

6:30 pm – 7:45 pm

Christian Formation Class (SC)

7:30 pm – 9:30 pm

Scouts Troop 816 (Room 104 & 105)

Scouts Troop 816 (Room 106)

Spirit Life HS Youth Ministry (PH)

7:30 pm – 10:00 pm

Grupo de Oracion Betania (BFI)

Scouts (ER)

8:15 pm -10:15 pm

ITER 4.12 Core Group Meeting (Room 103)

Neuroticos Anonimos (Room 111)

School of Evangelization (Room 112)

Emmaus Women English (Room 113)

Divina Voluntad (Room 114)

Latin Mass (Room 115)

Totus Tuus (Room 116)

R.C.I.A Spanish (Room 118)

R.C.I.A English (Room 119)

Emmaus Men English (Room 120)

Comunidades de la Nueva Evangelizacion (Room 121)

Divina Valuntad (Room 122)

Escuela de Evangelizacion (Room 123)

Knights of Columbus (TL)

11:00 pm

Preciosa Sangre Group (Cha)

Friday,

October 18

6:00 pm – 8:00 pm

Friends of Jesus & Mary (Room 105)

Nuestra Senora de los Pueblos (Room 121)

6:00 pm – 10:30 pm

Knights of Columbus (PH, BFI & Kit)

6:30 pm – 10:00 pm

EhMD Encuentro (St;B, ER & Sc)

7:00 pm – 10:00 pm

Neocates Practicing Liturgy (Room 112)

7:30 pm – 9:30 pm

Talleres de Oracion y Vida Ignacio Larrañaga (Room 109)

7:30 pm – 10:00 pm

Cub Scouts Pack 816 (Room 111, 113, 114, 115, 116)

Talleres English Session (Room 110)

Couples for Christ (Room 118)

8:00 pm – 10:00 pm

Cursillos (Room 119)

Saturday,

October 19

6:20 am

Corpus + Spiritum Walking / Prayer Group (PL)

8:00 am – 10:00 pm

EhMD Encuentro (St.B, ER & Sc)

9:00 am – 10:00 am

Ask Msgr Session (BFI)

10:30 am – 1:00 pm

Knights of Columbus Training (BFI)

5:00 pm - 9:00 pm

Neocates Liturgy (PH & BFI)

Sunday,

October 20

10:00 am – 3:00 pm

Neocates Convivencia 3rd Community (BFI)

3:00 pm - 3:30 pm

Divine Mercy Chaplet (Cha)

Monday,

October 21

2:00 pm – 5:00 pm

Young Once (BFI)

6:30 pm – 7:45 pm

Christian Formation Class (SC)

7:30 pm – 9:30 pm

Girls Scouts (LB)

7:45 pm – 8:45 pm

Novena & Benediction English (Cha)

8:00 pm – 10:00 pm

ITER 4.12 Young Adults (BFI)

Hijos de la Madre de Dios (PH)

8:15 pm – 10:15 pm

Neuroticos Anonimos Grupo de Crecimiento Espiritual (Room 111)

St. Vincent De Paul Society (Room 112)

Escuela Evangelizacion (Room 119)

Separated & Divorced - Spanish (Room 120)

Legion of Mary - Spanish (Room 123)

Spirit Life Core Meeting (TL)

Tuesday,

October 22

10:00 am – 12:00 pm

Talleres de Oracion y Vida - Ignacio Larrañaga (BFI)

6:00 pm – 10:00 pm

St. Vincent de Paul Meeting (BFI)

6:30 pm – 7:45 pm

Christian Formation Class (SC)

7:00 pm – 9:30 pm

Unfolding the Scriptures (PH)

7:30 pm – 10:00 pm

Emmaus Men Spanish (St.B)

7:30 pm – 10:15 pm

Jump Meeting (TL)

7:45 pm – 9:15 pm

Escoge Path Youth Group (MR)

8:15pm – 10:15 pm

Neuroticos Anonimos (Room 111)

Comunidades de la Nueva Evangelización (Room 112)

Neocates 4th Community (Room 115)

School of Evangelization (Room 119)

Legion of Mary English (Room 120)

Neocates 3rd Community (Room 122)

Emmaus Women English (Room 123)

Wednesday,

October 23

6:30 pm – 7:45 pm

Christian Formation Class (SC)

7:00 pm – 10:00 pm

Consecration to Jesus through Mary Movie Night (PH)

7:30 pm – 9:30 pm

Scouts Venture Crew 816 (Room 119)

8:00 pm – 10:00 pm

Matrimonios en Victoria (St.B)

8:15 pm -10:15 pm

Jump Core Team (Room 104)

Neocates 2nd Community (Room 111)

Emmaus Women Spanish (Room 114)

Niños en Victoria (Room 116)

Emmaus Women Spanish (Room 120)

Salve Regina (Room 121)

Divine Will (Room 122)

Separated and Divorced English (Room 123)

Neocates Primera Comunidad (ER)

Thursday,

October 24

6:00 pm – 7:45 pm

Escoge Children (Room 122)

6:30 pm – 7:45 pm

Christian Formation Class (SC)

7:30 pm – 9:30 pm

Scouts Troop 816 (Room 104 & 105)

Scouts Troop 816 (Room 106)

Spirit Life HS Youth Ministry (PH)

7:30 pm – 10:00 pm

Knights of Columbus (BFI)

8:15 pm -10:15 pm

ITER 4.12 Core Group Meeting (Room 103)

Emmaus Men Spanish (Room 110)

Neuroticos Anonimos (Room 111)

School of Evangelization (Room 112)

Emmaus Women English (Room 113)

Divina Voluntad (Room 114)

Latin Mass (Room 115)

Totus Tuus (Room 116)

R.C.I.A Spanish (Room 118)

R.C.I.A English (Room 119)

Emmaus Men English (Room 120)

Comunidades de la Nueva Evangelizacion (Room 121)

Divina Valuntad (Room 122)

Escuela de Evangelizacion (Room 123)

Knights of Columbus (TL)

11:00 pm

Preciosa Sangre Group (Cha)

Friday,

October 25

6:00 pm – 8:00 pm

Friends of Jesus & Mary (Room 105)

Nuestra Senora de los Pueblos (Room 103)

6:30 pm – 10:00 pm

St. Martin de Porres (BFI)

7:00 pm – 10:00 pm

Neocates Practicing Liturgy (Room 112)

7:30 pm – 9:30 pm

Talleres de Oracion y Vida Ignacio Larrañaga (Room 109)

7:30 pm – 10:00 pm

Cub Scouts Pack 816 (Room 111, 113, 114, 115, 116)

Talleres English Session (Room 110)

Couples for Christ (Room 118)

8:00 pm – 10:00 pm

Cursillos (Room 104)

Saturday,

October 26

6:00 am – 9:00 pm

Salve Regina Retreat (PH)

6:20 am

Corpus + Spiritum Walking / Prayer Group (PL)

10:30 am – 12:30 pm

HdM Youth Catechesis (BFI)

5:00 pm - 9:00 pm

Neocates Liturgy (BFI)

Sunday,

October 27

9:00 am – 6:00 pm

Neocates Convivencia 3rd Community (BFI)

3:00 pm - 3:30 pm

Divine Mercy Chaplet (Cha)

October 31st & November 1st

  • No Ministry Meetings
  • No Christian Formation Classes

Abbreviations

  • AR Art Room
  • BFI Bishop Fernando Isern Hall
  • Chu Church
  • Cha Chapel
  • CR Conference Room
  • NCR New Conference Room
  • ER Expansion Room
  • Kit Kitchen
  • MR Music Room
  • MS Middle School
  • OA Outside Altar
  • PH Parish Hall
  • PL Parking Lot
  • Rm School Classroom
  • Sc School
  • SL School Library
  • StB St. Bernadette Hall
  • SDLM Capilla Señor de los Milagros
  • TBA To Be Assigned
  • TL Teachers Lounge
  • OCR Office Conference Room
  • LB Library